Sök
Meny
Fav
Favoriter

Krispiga samosas med kormakryddade grönsaker, ris och tomatrelish

3 personer

Ingredienser

  • 1 påse brunt ris
  • 1 rödlök
  • 1 knippe mynta
  • 1 squash
  • 2 vitlöksklyftor
  • 1 burk sötpotatis med korma
  • 1 förpackning samosadeg
  • 1 påse tomatrelish

Kolla att du har hemma:

  • Olivolja
  • Salt
  • Svartpeppar
  • Vinäger (t.ex. äppel- eller vitvinsvinäger)
Till att börja med

Koka upp vatten till ris. Skölj ris och grönsaker.

Ris
  1. Lägg riset i en kastrull med rikligt med kokande, lättsaltat vatten och koka i 20-22 minuter. Häll av överflödigt vatten.

Grönsaker
  1. Skala och skär rödlöken i tunna strimlor. Vänd rödlök med 2-3 tsk vinäger i en skål. Plocka och finhacka mynta och ställ åt sidan. Dela squashen på längden och skär i 1 cm tjocka skivor diagonalt.

  1. Skala och skiva vitlöken tunt.

Kormakryddade grönsaker
  1. Hetta upp olja i en stekpanna och stek sötpotatisen från burken tills den är gyllene och mjuk, 7-8 min.

  1. Tillsätt squash och vitlök i pannan med sötpotatisen och låt dem fräsa i 2-3 minuter. Lägg grönsakerna i en skål och torka av pannan.

Samosas
  1. Mosa den stekta sötpotatisen och squashen med en gaffel och smaka av med salt och svartpeppar. Bred ut en lagom mängd fyllning på samosadegen och vik ihop samosorna. Se hur här: https://www.arstiderna.com/veckans-tips

  1. Hetta upp ny olja i pannan och stek samosorna krispiga på medelvärme i 3-4 minuter på varje sida. Lägg upp samosorna på ett serveringsfat.

Smaksättning av ris
  1. Blanda under tiden det kokta riset med rödlöken och myntan. Krydda med salt.

Servering

Servera de krispiga samosorna med tomatrelish som dipp och ät med ris

Du vet väl att vi säljer många av ingredienserna i vår dagligvarubutik Jordens Bästa?

Upptäck sortimentet


Levererar vi till dig?
Kolla en annan adress
-