Bitter apelsinmarmelad
360 g | Bitter apelsinmarmelad från Agrisicilia
Om varan
Ekologisk bitter apelsinmarmelad från Agrisicilia, 360 g.
Ekologisk bitter apelsinmarmelad från Sicilien med intensiv, solmogen smak och både fruktkött och skal. Den är gjord av färska, handskurna apelsiner från lokala, hållbara odlingar där sol, havsluft och Etnas mineralrika jord ger frukterna deras unika arom.
Bred på nyrostat bröd eller croissant, blanda i grekisk yoghurt eller använd som glasyr på kakor.
Om producenten
Agrisicilia ligger på Etnas sluttningar, mitt i de soliga trädgårdarna på Cataniaslätten, där frukterna utvecklar sin magiska smak. Här förvandlas de bästa sicilianska citrusfrukterna till marmelader med autentisk arom och fyllighet – alltid med färska, handskurna frukter från lokala, hållbara gårdar.
För Agrisicilia handlar det om respekt för jorden, kärlek till ön och traditionen av hantverk. Marmeladerna speglar sol, havsluft och den karakteristiska Etnapåverkan – och ger dig en smak av Sicilien direkt vid bordet.
Förvaring
Förvaras torrt och inte för varmt.