Marsipanägg med lakrits
30 g | Påskägg med marsipan, lakrits och vit choklad
Om varan
Ekologiskt marsipanägg med vit choklad och lakrits från Økoladen, 30 g.
Ett gott marsipanägg överdraget med vit choklad och dekorerat med krossad rålakrits. Marsipanen är gjord genom att blanda lakritspulver och lakritslikör i den mjuka marsipanen, vilket ger en intensiv och genomträngande lakritssmak. Den vita chokladen kompletterar lakritssmaken perfekt och binder samman hela smakupplevelsen till ett harmoniskt och oemotståndligt marsipanägg.
Om leverantören
Økoladen är en liten chokladfabrik i Ørslev vid Vordingborg som ägs och drivs av Jan och Amanda Elmelund.
De har en vision om att tillverka de bästa tänkbara chokladprodukterna, och för dem innebär det att chokladen är ekologisk och tillverkas för hand.
Jan, Amanda och deras team tillverkar själva sin choklad för hand för att ha bättre känsla för råvarorna och kvaliteten på sina produkter.
Förvaring
Bör förvaras torrt och inte för varmt.