Bli medlem och få rabatt på alla köp
Sök
Meny
Nyhet

Fransk dragon

40 g | Perfekt i en klassisk bearnaisesås

38 kr
950 kr/kg
Medlemspris 34,20 kr

Om varan

Ekologisk fransk dragon från Danmark, 40 g.

Dragon kommer faktiskt från malörtsfamiljen – även om den varken ser ut eller smakar som malört. Den kommer ursprungligen från öst och växer vilt i bl.a. Östeuropa och Sibirien. Dragonperennen kan bli upp till 80 cm hög och har långa, smala, släta blad.

Användning

Dragon har en mycket god anissmak och kan användas i många olika rätter. Den är en klassisker i många olika såser, t.ex bearnaisesås. Den kan också användas till kyckling, fisk, goda dressingar.

Dragon kan användas både färsk och torkad – den färska är mildare och "grönare" i smaken, medan den torkade har en skarpare och mer karakteristisk smak.

Förvaring

Plockade blad håller sig bäst i en lufttät behållare i kylskåpet. De färska bladen kan också hackas och frysas.

Innehåll

Innehåll

Hämtar...
Levererar vi till dig?
Kolla en annan adress
-