Bli medlem och få rabatt på alla köp
Sök
Meny

Stekta lila morötter med bergamott, pasta och krämig svamp

Stekta lila morötter med bergamott, pasta och krämig svamp

Recept

2 personer

Ingredienser

Kolla att du har hemma:

  • olivolja
  • salt
  • svartpeppar

Gör så här:

Köksinfo: Bergamott är en härligt aromatisk citrusfrukt som passar bra ihop med andra smakstarka råvaror, t.ex. de hårt stekta morötterna i dagens rätt. Den parfymerade bergamottsmaken är en fin kontrast till den feta, stekta smaken från morötterna. 

1. Skölj och gör i ordning grönsakerna enligt ingredienslistan.

2. Värm upp en gryta, tillsätt olja och stek de lila morötterna på låg till medelvärme tills de fått rejält med färg och är helt mjuka inuti, 15-18 min. 

3. Koka upp vatten till pasta, t.ex. i en vattenkokare.

4. Värm upp en annan gryta, tillsätt olja och stek portabellosvampen på hög värme så de får fin stekyta, 1-2 min. 

5. Koka pastan al dente, ca 10 min. 

6. Sänk värmen i grytan med svamp och tillsätt schalottenlök och vitlök. Låt steka ytterligare 2-3 min., tills löken är mjuk och blank. 

7. Tillsätt grädden och 1 dl vatten i grytan och låt koka upp. Tillsätt spenaten och låt grädden koka in tills såsen är tjock och krämig, 2-3 min. Smaka av med salt och svartpeppar.  

8. Tillsätt bergamottsaft i grytan med morötter och låt saften koka in lite. Smaka av med salt och finrivet bergamottskal. 

Servering
Lägg upp pasta på tallrikar och toppa med krämig svamp och spenat. Servera stekta, bergamottglaserade morötter till.

Du vet väl att vi säljer många av ingredienserna i vår dagligvarubutik Jordens Bästa?

Upptäck sortimentet


Levererar vi till dig?
Kolla en annan adress
-