Sök
Meny
Fav
Favoriter

Blå Congo-potatis

Kort säsong
1 kg

Blå potatisar, odlade i Danmark

48 kr
Medlemspris 43,20 kr
Beskrivning

Beskrivning

Blå Congo-potatis

Om varan

Ekologiska Blå Congo-potatisar från Danmark, 1 kg.

Den blå färgen i potatisen kommer från samma ämne som gör rödkålen dess röda färg - antocyaniner.

Blåa potatisar har odlats lika länge som vanliga potatisar, men av någon anledning har man historiskt sett föredragit de gula istället för de blåa, precis som orangea morötter har valts framför gula, vita och lila.

Användning

Blå Congo-potatis smakar ljuvligt och har en härlig konsistens, i övrigt är den precis som en vanlig potatis. Den behåller det mesta av sin blåa färg vid tillagning, så du kan överraska familjen med blåa chips, blått potatismos eller blå potatissallad.

Våra kockar gillar att skära den vackra blåa potatisen i papperstunna skivor och använda dem på en vit pizza, där den blåa färgen ger en fin kontrast.

Förvaring

Potatis ska förvaras torrt, mörkt och svalt men inte för kallt. Om potatisen får för mycket ljus kan den få gröna fläckar.

Innehåll

Innehåll

Hämtar...
Levererar vi till dig?
Kolla en annan adress
-